Jakie działania należy podjąć, jeśli zobowiązano właściciela do przedstawienia ekspertyzy, a on nie wykonał obowiązku i przestał użytkować budynek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 23 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ nadzoru budowlanego wszczął postępowanie w sprawie stanu technicznego użytkowanego budynku mieszkalnego. Postanowieniem wydanym na podstawie art. 81c ust. 2 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) - dalej pr. bud. zobowiązano właściciela obiektu do przedstawienia ekspertyzy technicznej, której ustalenia pozwoliłyby na ukierunkowanie postępowania pod kątem zastosowania przepisu art. 66 lub 68 pr. bud. Ponieważ właściciel obiektu uchylał się od dostarczenia ekspertyzy, decyzją wydaną na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 3 pr. bud. zobowiązano go do doraźnej naprawy pokrycia dachowego i obróbek blacharskich w celu ochrony mieszkań przed sukcesywnym zalewaniem przez wody opadowe. Obowiązek ten również nie został wykonany. Na etapie postępowania egzekucyjnego w/w decyzji budynek został opróżniony i jest obecnie niezamieszkały. Teraz jest to budynek nieużytkowany i nie znajduje zastosowanie przepis art. 68 pr. bud., stąd i sporządzenie ekspertyzy też straciło zasadność.

Jakie działania będą właściwe w takiej sytuacji?

Czy zasadnym byłoby w pierwszej kolejności uchylenie postanowienia?

Następnie wyeliminowanie decyzji nakazującej doraźne zabezpieczenie, a następnie podjęcie nowego postępowania z uwagi na zmianę stanu faktycznego, ponieważ poprzednie postępowanie dotyczyło budynku użytkowanego, a obecnie budynek jest nieużytkowany i inwestor może mieć w stosunku do niego inne zamierzenia inwestycyjne?

W chwili obecnej budynek jest zabezpieczony przed dostępem osób postronnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX