Jakie dokumenty powinien przedstawić przedsiębiorca, żeby można było przeklasyfikować część złoża - tzn. nie wliczać do zasobów złoża fragmentów zbudowanych z glin?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 listopada 2022 r.
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2021 r.

PYTANIE

Przedsiębiorca posiadający koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego złożył druki Z-2, z których wynika, że opłata eksploatacyjna została uiszczona jedynie za część kopaliny wskazanej w druku jako kopalina wydobyta. Różnica wynika z pomniejszenia wartości przyjętej do opłaty o wartość strat eksploatacyjnych. Z orzecznictwa sądowego jednoznacznie wynika, że opłacie powinna podlegać całość kopaliny wydobytej, wskazana w dziale 2 druku Z-2. Przedsiębiorca tłumaczy, że część zaliczona do strat eksploatacyjnych nie była zdatna do użytku ze względu na liczne przerosty gliny, które nie zostały uwzględnione w momencie obliczania zasobów, dlatego nie powinien ponosić za nią opłaty eksploatacyjnej. Dodatkowo koncesja jest obecnie wygaszana, ze względu na to, że zasoby zostały zdjęte z ewidencji wskutek zatwierdzenia dodatku rozliczającego do dokumentacji geologicznej złoża.

Jakie działania wyjaśniające powinien podjąć organ koncesyjny (starosta)?

Czy istnieje możliwość na tym etapie przekwalifikowania zasobów złoża i poprawienia druków Z-2?

Jakie dokumenty powinien przedstawić przedsiębiorca, żeby można było przeklasyfikować część złoża - tzn. nie wliczać do zasobów złoża fragmentów zbudowanych z glin?

Czy wystarczy operat ewidencyjny podpisany przez geologa górniczego, ewentualnie książka uwag służby mierniczo-geologicznej czy przedsiębiorca powinien przedstawić jeszcze dokumenty obmiarowe, fotograficzne dla części wyłączanej ze złoża?

Czy w tej sytuacji konieczne jest wydanie decyzji ustalającej wysokość opłaty eksploatacyjnej?

Jak powinna wyglądać prawidłowo procedura zmian zasobów złoża spowodowanych dokładniejszym rozpoznaniem, w przypadku, gdy nie jest konieczne wykonanie dodatku do dokumentacji geologicznej złoża?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX