Jakie dalsze kroki powinien podjąć OPS względem dłużnika alimentacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2021 r.

PYTANIE

Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych - w związku z niedopełnieniem obowiązku stawienia się na wywiad (wezwanie na wywiad wróciło z adnotacją - nie podjęto w terminie). Zawiadomienie o wszczęciu wróciło z adnotacją, że adresat wyprowadził się. OPS wystąpił do komornika sądowego prowadzącego egzekucję o ustalenie adresu zamieszkania dłużnika.

W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że matka dłużnika od roku nie ma z synem kontaktu, nie dysponuje numerem telefonu syna i nie jest jej znany adres zamieszkania. Ponadto dłużnik nie wywiązywał się w okresie ostatnich 6-ciu miesięcy ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% bieżąco zasądzonych alimentów.

Jakie dalsze kroki powinien podjąć OPS względem dłużnika alimentacyjnego?

Czy możliwe jest w takiej sytuacji zawieszenie postępowania?

Czy w sytuacji, kiedy zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych - wróci do OPS z adnotacją "nie podjęto w terminie", a dłużnik przynajmniej jednym pismem, które odebrał został poinformowany o obowiązki informowania o zmianie adresu zamieszkania - czy w tej sytuacji OPS może wydać decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX