Jakie dalsze kroki podjąć w celu wyegzekwowania opłaty za DPS wniesionej zastępczo przez gminę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X przebywała w domu pomocy społecznej od maja 2020 r. do stycznia 2021 r.

Ustalono, że zobowiązanymi do odpłatności za pobyt ww. są m.in. wnukowie (u dzieci postępowanie zakończono). Wnukowie nie wyrazili zgody na podpisanie umowy, w związku z powyższym, decyzją wydaną w listopadzie ubiegłego roku ustalono odpłatność dla ww.

Nie odebrali decyzji, w związku z powyższym, po dwukrotnym awizowaniu uznano decyzje jako skutecznie doręczone (wcześniej strony zostały pouczone o konieczności zgłaszania zmiany miejsca zamieszkania).

W lutym br. wysłano zawiadomienie o braku wpłat (pismo dwukrotnie awizowane, nie odebrane). W związku z powyższym, wszczęto postępowanie w sprawie wydania decyzji ustalającej wysokość wniesionej zastępczo opłaty przez gminę. Zakładamy, że decyzje również nie zostaną odebrane.

Jakie dalsze kroki podjąć w celu wyegzekwowania należności, wniesionej zastępczo opłaty przez gminę?

Na jakim etapie postępowania gmina powinna wydać decyzję o ustaleniu wysokości wniesionej zastępczo przez gminę opłaty?

Należy podkreślić również fakt, że Pani X została zabrana z DPS przez rodzinę w styczniu 2021 r. i umieszczona w ZOL-u, natomiast w maju 2021 r. zmarła.

Czy w takim stanie faktycznym, możliwa jest do przeprowadzenia procedura egzekucyjna mająca na celu wyegzekwowanie należności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX