Nowość Jakie czynności należy podjąć, jeżeli w trakcie postępowania ustalono, że drzewa objęte zezwoleniem nie rosną na nieruchomości wskazanej przez Gminę, ale na należącej do innego podmiotu - Nadleśnictwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta na wniosek Gminy udzielił zezwolenia na usunięcie drzew z warunkiem nasadzeń zastępczych (art. 86 ust. 2 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p.). W wyniku weryfikacji wykonania warunku usunięcia drzew Starosta wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji (zezwolenia na usunięcie drzew) w części dotyczącej wykonania nasadzeń zastępczych przez Gminę (sprawdzenie, czy w wyniku wycinki drzew Gmina dokonała nasadzeń zgodnie z wydanym zezwoleniem). W toku tegoż postępowania ustalono, że drzewa objęte ww. zezwoleniem, mimo złożenia przez Burmistrza oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, nie rosną na nieruchomości wskazanej przez Gminę (gminnej), ale na należącej do innego podmiotu (Nadleśnictwo). Drzewa zostały wycięte przez Nadleśnictwo na podstawie ustawy z 28.09.1991 r. o lasach (i Planu Urządzenia Lasu).

Jakie czynności administracyjne należy podjąć w obecnej sytuacji?

Czy prawidłowym byłoby po pierwsze wygaszenie decyzji (zezwolenia na usunięcie drzew) na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. z uwagi na to, że decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji leży w interesie strony, a następnie po wygaszeniu ww. decyzji umorzenie prowadzonego obecnie postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji (zezwolenia na usunięcie drzew) w części dotyczącej wykonania nasadzeń zastępczych przez Gminę na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. z uwagi na jego bezprzedmiotowość w całości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX