Jakich postępowań dotyczy obowiązek zawarcia klauzul waloryzacyjnych w umowie o zamówienie publiczne zawieranej na okres powyżej 6 miesięcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 25 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający zawarł umowę (na podstawie p.z.p.) z wykonawcą w maju 2022 r. na budowę drogi z 7-miesięcznym terminem realizacji. Umowa nie zawierała klauzul waloryzacyjnych. Na dwa tygodnie przed umownym terminem zakończenia robót wykonawca wystąpił z wnioskiem o waloryzację wynagrodzenia, powołując się na ustawę z 7.10.2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wykonawca wskazuje, iż ww. ustawa wprowadziła nowe regulacje dotyczące obowiązku zawierania klauzul waloryzacyjnych we wszystkich umowach o zamówienie publiczne bez względu na przedmiot, jeżeli tylko okres trwania przekracza 6 miesięcy. Wykonawca twierdzi również, iż jest tym samym konieczność, a wręcz obowiązek, aby zamawiający dokonał zmiany zapisów umowy zawartej w maju 2022 r. o klauzule waloryzacyjne.

Czy rzeczywiście na zamawiającym ciąży obowiązek zmiany zapisów zawartej w maju 2022 r. umowy?

W ocenie zamawiającego, jeżeli strony zawarły umowę w niestabilnych warunkach gospodarczych, licząc, że sytuacja się unormuje, a do tego niestety nie dochodzi, to sądy nie mogą ich wyciągać ze skutków takiego "przestrzału". Tym samym nawet tak wyjątkowe środki, jak modyfikacja umowy (np. przez podwyższenie wynagrodzenia) na podstawie art. 3571 k.c. (nadzwyczajna zmiana, rażąca strata itp.) nie wchodzą w grę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX