Jaki wskaźnik należy zastosować do ustalania wskaźnika odchyleń i rozliczania bilansowego kosztu wytworzenia sprzedanych wyrobów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do tej pory leasing jako leasing operacyjny ujmowaliśmy na kontach zespołu 5 jako koszty wydziałowe. Stosujemy stałe ceny ewidencyjne dla wyrobów, odchylenia od cen ewidencyjnych rozliczamy wskaźnikiem odchyleń przeciętnych, które powstają w wyniku porównania rzeczywiście poniesionych kosztów na koncie 5 z kontem 580 Rozliczenie kosztów działalności w cenach ewidencyjnych. Od 2021 chcemy dokonać przekwalifikowania leasingów operacyjnych na finansowe dla celów bilansowych. W związku z tym przekwalifikowaniem wystornujemy koszty leasingu z konta 4 Usługi obce i 5 Koszty wydziałowe, a wprowadzimy koszty amortyzacji. Jednak stawka amortyzacji i kwota amortyzacji będzie się różniła od kwoty raty leasingowej możliwej do ujęcia w kosztach podatkowych. Do obliczenia wskaźnika odchyleń przeciętnych i odchyleń przypadających na rozchód produktów wpływających na koszty sprzedanych produktów wykorzystujemy koszty zgormadzone na koncie 5. Są to koszty podatkowe i niepodatkowe takie jak np. amortyzacja samochodów w leasingu (amortyzacja NKUP). Koszty leasingu ujmujemy na kontach pozabilansowych.

Czy do ustalania wskaźnika odchyleń i rozliczania kosztu wytworzenia sprzedanych wyrobów stosujemy wskaźnik obliczony tak jak wskazaliśmy, czy ustalamy inny wskaźnik, który będzie ujmował te koszty pozabilansowe, a nie będzie ujmował kosztów NKUP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX