Jaki tryb powinien wdrożyć organ nadzoru budowlanego w celu wyegzekwowania rozbiórki powyższego ogrodzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przystępując do prowadzenia robót budowlanych inwestor dokonał zabezpieczenia placu budowy, m. in. poprzez wykonanie ogrodzenia z blachy falistej, którego wysokość przekracza 2,2 m (wynosi 2,5 m). Przeglądając inne odpowiedzi na pytania zawarte na portalu LEX, ustalono, że ogrodzenie pełniące funkcję zabezpieczenia placu budowy może przekraczać wysokość 2,2 m. Decyzja pozwolenia na budowę, która była podstawą m. in. wykonania w/w zabezpieczenia placu budowy została jednak wyeliminowana z obrotu prawnego poprzez stwierdzenie jej nieważności. Inwestor nie zdemontował elementów (w tym powyższego ogrodzenia) stanowiących zabezpieczenie placu budowy.

Jaki tryb z ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. powinien w takiej sytuacji wdrożyć organ nadzoru budowlanego w celu wyegzekwowania rozbiórki powyższego ogrodzenia lub doprowadzenia jego parametrów do stanu zgodnego z prawem, skoro nie zostało ono wybudowane w warunkach samowoli budowlanej ani też nigdy nie stanowiło samodzielnego obiektu budowlanego, lecz zostało wybudowane tylko do celów zabezpieczających plac budowy?

Czy można w takim wypadku mówić o budowie ogrodzenia, o jakim mowa w art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud., skoro pełniło one rolę jedynie "służebną" wobec całości prowadzonej inwestycji, a nigdy nie było samodzielnym zamierzeniem inwestycyjnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX