Jaki termin obowiązuje organ, aby dokonać weryfikacji powiadomienia o przebudowie rowu poprzez wykonanie zastawki zatrzymującej wodę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W imieniu podmiotu pełnomocnik złożył do Zarządu Zlewni zgodnie z art. 395a ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. powiadomienie o przebudowie rowu poprzez wykonanie zastawki zatrzymującej wodę.

Jaki termin obowiązuje organ, aby dokonać weryfikacji tego powiadomienia?

Czy w przypadku braków ma wzywać z art. 64 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.?

W jakiej formie należy przyjąć to powiadomienie?

Czy jest jakaś opłata za jego złożenie?

Czy do powiadomienia powinna zostać złożona pisemna zgoda właściciela gruntów, który jednocześnie przedkłada powiadomienie?

W powiadomieniu wskazano, że zasięg oddziaływania nie wykroczy poza teren należący do składającego powiadomienie, ale nie ma żadnych danych, obliczeń itp., które potwierdzą ten fakt.

Czy należy wzywać o ich uzupełnienie?

Informacji jest niewiele m.in. to, że zastawka zostanie wykonana na początkowym odcinku rowu a poziom piętrzenia będzie poniżej 1,0 m. Nie ma podanych odległości od działek należących do innych użytkowników. Dodatkowo zarówno w pełnomocnictwie jak i w załączniku graficznym jako zadanie określono: "wykonanie urządzenia wodnego-stawu zasilanego wodami opadowymi i roztopowymi oraz wodami z rowu oraz przebudowę rowu".

Czy wobec tego powiadomienie o przebudowie rowu - wykonaniu zastawki jest prawidłowe?

Czy wnoszący może w późniejszym czasie zwrócić się już osobno o pozwolenie wodnoprawne na samo wykonanie stawu?

Informacje zawarte w powiadomieniu nie pozwalają na pełną ocenę, ale czy organ może wymagać tak szczegółowej charakterystyki urządzenia jak w operacie wodnoprawnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX