Jaki system czasu pracy zastosować do pracowników wykonujących polecenia służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 7 lipca 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma ma charakter handlowo-usługowy i świadczy swe usługi na terenie całego kraju (wyjazdy z siedziby firmy). Z tytułu rodzaju prac usługa wykonywana jest w parach (jeden prowadzący pomocnik).

Czy w tym przypadku te 2 osoby mające do dyspozycji samochody służbowe muszą mieć w umowie o pracę stanowisko monter, czy kierowca-monter?

Nieuzasadnione jest wysyłanie pracownika tylko jako kierowcę, ponieważ są to wyjazdy krótkie – 1 dzień, podczas dłuższych wyjazdów jest zapewniony hotel, nocleg.

Jak powinien być rozliczany czas pracy powyższej pary monterów w przypadku gdy czas przejazdu wynosi więcej niż 8 godzin w jedną stronę, a następnie firma zapewnia nocleg – hotel? Jak rozliczyć czas pracy gdy pracownicy dojeżdżają do miejsca montażu, montują a następnie wracają przekraczając 8-godzinny czas pracy, mimo zapewnienia przez firmę noclegu? Jak rozliczać tego typu godziny jeżeli pracownicy sami podejmują decyzje bez konsultacji z kierownictwem?

Jak uniknąć sytuacji, kiedy praca jest bez kontroli, nadzoru a często dochodzi do przypadków znacznego przekroczenia czasu pracy przez pracowników?

Jeżeli praca jest systemowa, powtarzalna – czyli jest możliwość wyliczenia wywierconych otworów, wkrętów - czy można bazować na założeniach według KNR jako możliwość rozliczenia tego typu robót.

Jaki dobrać system pracy najlepszy dla firmy, jeżeli chodzi o rozliczenie pracowników w terenie (monterów)?

Pracownicy często nadużywają nieuzasadnionych naszym zdaniem postojów, spowodowanych brakiem prądu lub oczekiwaniem na kierownika budowy w celu odbioru, co jest trudne do udowodnienia i do rozliczenia.

Firma ma charakter sezonowy. Natężenie sezonu jest w okresie letnim, natomiast w okresie zimowym montaży jest mniej bądź ich w ogóle nie ma.

Jak pracodawca powinien odnieść się do tego, że pracownik w momentach gdy nie ma montaży i jest skierowany do pracy na magazynie odmawia wskazując, że nie ma tego w zakresie czynności albo bierze w tym dniu urlop?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX