Jaki stowarzyszenie powinno rozliczać VAT od zakupów związanych z imprezami sportowymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 3 września 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest działalność na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozwój masowego i wyczynowego sportu motorowego. Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Przychody uzyskujemy z dotacji na dofinansowanie imprez sportowych (ogólnie, nie jako dopłata do ceny biletów), reklama i sponsoring (23%), wpisowe zawodników (ZW), czynsz od wynajmu nieruchomości będących naszą własnością (23%), niekiedy odpłatność za wynajem sprzętu sportowego (23%). VAT od kosztów ogólnej działalności (energia, telefony, materiały biurowe itp.) rozliczamy tzw. strukturą, VAT od zakupów związanych z nieruchomościami i wynajmem rozliczamy w 100%. Mam problem, jak rozliczać VAT od zakupów związanych z imprezami sportowymi. Praktycznie każda impreza sportowa (nie my jesteśmy jej organizatorem, nie my osiągamy przychody z biletów, my jedynie pośredniczymy i zorganizowaniu imprezy zlecając jej organizację np. klubom sportowym) związana jest z reklamą (23%), ale praktycznie nie ponosimy żadnych kosztów tej reklamy, udostępniamy jedynie miejsce i możliwość jej wystawienia.

Proszę o odpowiedź, jak w naszej sytuacji potraktować VAT od zakupów np. obsługi technicznej imprezy, wykonania zdjęć imprezy i zawodników, zakupu pucharów, ogólnych wydatków na FIA, środków trwałych zakupionych dla biura sportu np. komputery, faktura za konferencję prasową?

Czy jako VAT związany ze sportem, czyli ZW, czy, ponieważ na imprezach jest reklamowany sponsor, możemy odliczyć VAT procentowo?

A jeśli procentem, to czy tylko od zakupów związanych z imprezą sportową, czy od całości wydatków na sport?

Ponadto, jak rozliczać VAT np. od zakupów na posiedzenia plenarne, czy bilety kolejowe związane z podróżą służbową prezesa zarządu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX