Jaki podmiot powinien podjąć działania zmierzające do naprawy stosunków wodnych i ponoszenia konsekwencji podtopień powstałych w wyniku przebudowy zbiornika wodnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 28 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Rów melioracyjny znajdujący się w utrzymaniu gminnej spółki wodnej posiada od kilkudziesięciu lat odpływ do bezodpływowego zbiornika wodnego (staw) o pow. około 1 ha. Nie było problemu z podtapianiem przyległych gruntów do rowu i zbiornika, w szczególności w obrębie odpływu rowu do zbiornika, do momentu przebudowy zbiornika i podniesienia rzędnej piętrzenia (zatrzymywania) wody, co powoduje cofkę do rowu melioracyjnego i podtapianie przyległych posesji. Zbiornik stanowi własność gminy X i z informacji uzyskanych ze starostwa powiatowego Y wynika, że został on odbudowany bez pozwolenia wodnoprawnego. Dodatkowo w miejscu wylotu rowu do zbiornika wprowadzone zostały wody opadowe oraz roztopowe z drogi powiatowej oraz dróg gminnych (bez pozwolenia wodnoprawnego). Powstał zatem patologiczny i pozaprawny stan skutkujący podtopieniami, a roszczenia właścicieli gruntów przyległych (podtapianych) kierowane są do administratora rowu, czyli do spółki wodnej. Należy dodać, że rów melioracyjny utrzymywany jest przez spółkę wodną w sposób należyty i posiada założone parametry techniczne, ale do odlewu wód z gruntów zmeliorowanych. Pisma kierowane przez poszkodowanych właścicieli gruntów do gminy przekazywane są do spółki wodnej.

Jak powinna zachować się gminna spółka wodna w przedmiotowej sytuacji i kto powinien podjąć działania zmierzające do naprawy stosunków wodnych i ponoszenia konsekwencji podtopień?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX