Jaki organ powinien prowadzić postępowanie, gdy rów utracił funkcję urządzenia służącego regulacji stosunków wodnych z uwagi na zmianę dotychczasowego sposobu wykorzystywania gruntów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 25 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Jaki organ jest właściwy do przeprowadzenia kontroli utrzymania rowu, który na całej długości, w ewidencji prowadzonej przez marszałka województwa, jest urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych, jeśli rów na pewnych odcinkach posiada wydzieloną geodezyjnie działkę, która stanowi własność gminy, a pomiędzy tymi odcinkami wchodzi w skład nieruchomości gruntowych jako użytek i stanowi własności osób fizycznych?

Rów położony jest w terenie, gdzie częściowo znajdują się grunty użytkowane rolniczo, ale w przeważającej części przebiega przez tereny przeznaczone pod zabudowę i już zabudowane. Gmina jest właścicielem tylko części rowu i nie poosiada żadnych innych gruntów położonych w sąsiedztwie rowu.

Jaki organ powinien zobowiązać gminę do przeprowadzenia konserwacji tych odcinków rowu, które stanowią jej własność?

Jak od strony prawnej rozwiązać problem konserwacji rowu na całej długości?

Należy dodać, że do środkowego odcinka rowu, który przebiega przez tereny użytkowane rolniczo, zastosowanie ma art. 77 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., ale co z pozostałymi odcinkami rowu stanowiącymi własność gminy i również będącymi urządzeniami melioracji wodnych szczegółowych?

Czy starosta może ograniczyć postępowanie tylko do odcinka rowu przebiegającego przez tereny użytkowane rolniczo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX