Jaki kurs winien być zastosowany do wyceny korekty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 7 stycznia 2016 r.

PYTANIE

Jesteśmy spółką jawną (pełne księgi) - firma badana przez biegłego rewidenta, podatek liniowy, czynny podatnik VAT, VAT-UE (PL). Sprzedaliśmy towar do kontrahenta z UE (Słowacja), odbiorca ma aktywny NIP UE (VIES + Konin). Towar przemieścił się z Polski na Słowację. Faktura zgodnie z ustaleniami została wystawiona w PLN (w dacie wydania towaru to listopad 2015 r.). Po miesiącu klient zwrócił się z prośbą, że jednak nie chce faktury w PLN, tylko w euro. Wystawiliśmy korektę do faktury w PLN, a następnie wygenerowaliśmy fakturę w euro (grudzień 2015 r.).

Czy poprawnie przyjęliśmy kurs do wyceny faktury w euro, średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia pierwotnej faktury (listopad 2015 r.)?

Co w sytuacji, kiedy sprzedajemy towar do UE faktura jest wystawiona w dniu wydania towaru, wycena jest dokonana według średniego NBP z dnia poprzedzającego wystawienie tej faktury, natomiast klient po np. 3 miesiącach zwraca część towaru – to jaki kurs winien być zastosowany do wyceny korekty (według wyceny faktury pierwotnej korygowanej czy bieżący zgodny z datą wystawienia faktury korygującej)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX