Jaki jest zakres zastosowania art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki jest zakres zastosowania art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l., który mówi, że "Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu."?

A kiedy dochodzi do prób obejścia ustawy?

Artykuł 4 pkt 32 u.o.g.r.l. wyjaśnia, co należy rozumieć przez "gospodarstwo rolne" i odsyła do kodeksu cywilnego. Jak dalej widzimy art. 553 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - dalej k.c., nie wprowadza żadnego kryterium obszarowego powierzchni samej działki, upraw bądź hodowli (co podkreśla wielu komentatorów) ani nie wprowadza wymogu zakładania siedliska (zabudowy zagrodowej) na terenie gospodarstwa. Istotne do uznania za gospodarstwo rolne jest wyłącznie istnienie zespołu składników, które teraz lub w przyszłości pozwolą skutecznie prowadzić produkcję rolną.

Czy w związku z powyższym, jeżeli właściciel deklaruje, że będzie prowadzić produkcję rolną na niewielkiej powierzchni - np. 0,4 ha i zamierza tam zbudować tylko jeden budynek gospodarczy do obsługi mikro-plantacji borówki (sam mieszka na drugim końcu wsi) należy takie planowane przedsięwzięcie uznać za potencjalne gospodarstwo rolne i nie ma konieczności wyłączania z produkcji rolnej?

Zdarza się, że gminy w projektach decyzji o warunkach zabudowy wprowadzają jakieś inne kryteria (ale często też tego nie robią - tu brakuje konsekwencji). Np. że osoba prowadząca gospodarstwo rolne musi być rolnikiem - cokolwiek to znaczy, bo brak jest definicji legalnej i ustawa o ochronie gruntów w ogóle takiego pojęcia nie stosuje. Albo że osoba musi posiadać minimum 1 ha ziemi rolnej - zgodnie z definicją gospodarstwa rolnego z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (czyli gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 553 k.c. + kryterium obszarowe 1 ha). Jednak ustawa o ochronie gruntów wyraźnie odsyła do definicji z k.c., a nie do tej z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX