Jaki jest tryb przeprowadzenia zmian w formie wypowiedzeń zamieniających dla pielęgniarek i ratowników medycznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2018 r.

PYTANIE

W związku z brakiem porozumienia ze związkami zawodowymi działającymi na terenie zakładu, dyrekcja zamierza wypowiedzieć warunki płacy.

Czy przeprowadzając w zakładzie wypowiedzenie zmieniające warunki płacy określonym grupom zawodowym (nie dotyczy całego zakładu tylko - pielęgniarek, ratowników medycznych i kierowców) należny przeprowadzić konsultacje związkową?

Jak tak, ile powinien trwać czas takiej konsultacji i jaką treść powinno zawierać pismo do związków zawodowych?

Czy osoby w wieku przedemerytalnym (4 lata do emerytury), osoby przebywające na usprawiedliwionej nieobecności (urlop wypoczynkowy, chorobowe, macierzyński, ojcowski itp.) oraz osoby wskazane przez zarządy związków, iż podlegają ochronie zgodnie z art. 32 .z.z., są wyłączone z wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy czy ochrona ich nie obowiązuje?

Czy w treści wypowiedzenia zmieniającego powinny być tylko zawarte kwestie wypowiadane, tj. likwidacja dodatku 20% i 30% - brak zapisu w ustawie o działalności leczniczej, likwidacja soboty jako dnia świątecznego czy również nowe propozycje dyrekcji, tj. zaproponowane równoważniki pieniężne, które będą włączone do podstawy wynagrodzenia zasadniczego w zamian za dodatki 20% i 30% oraz świąteczna sobotę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX