Jaki jest prawidłowy sposób zapisu dotyczący odpłatności za pobyt w DPS, czy istnieje możliwość odejścia od kwotowego ustalenia opłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 3 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy osobie zobowiązanej, która przedłożyła prawomocny wyrok o stosowaniu przemocy przez członka rodziny umieszczonego w DPS i jednocześnie wniosła o całkowite zwolnienie z wnoszenia opłaty na podstawie art. 64a u.p.s., ustalając wysokość odpłatności można zastosować w decyzji taki zapis:

"Ustalić Panu X opłatę za pobyt Pana Y w DPS w wysokości różnicy miedzy średnim miesięcznym kosztem utrzymania mieszkańca w DPS, a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca tego domu i inne osoby zobowiązane"?

Intencją pytania jest ustalenie, czy istnieje możliwość odejścia od kwotowego ustalenia opłaty na rzecz takiego właśnie zapisu, po to, aby nie dokonywać częstych zmian decyzji, m.in. z powodu zmiany kosztu DPS, dochodu mieszkańca czy zmiany dochodu zobowiązanego?

Zmiana decyzji wiąże się z koniecznością prowadzenia postępowania administracyjnego w stosunku do osoby zobowiązanej, która i tak jest obligatoryjnie zwolniona z wnoszenia tej opłaty. W wielu przypadkach pisma kierowane do osób zobowiązanych wywołują w nich traumatyczne wspomnienia i nie rozumieją dlaczego, skoro podlegają całkowitemu zwolnieniu, nie zamyka to sprawy i wciąż muszą przedstawić swoją sytuację dochodową i rodzinną, która i tak nie ma wpływu na powód zwolnienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX