Jaki dzień wyznacza datę graniczną ujmowania kosztów w zamykanym roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 listopada 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 czerwca 2012 r.

PYTANIE

Jakie przeważa obecnie podejście urzędów skarbowych i sądów co do roku ujmowania kosztów bezpośrednich w zeznaniu podatkowym CIT-8?

Jaki dzień wyznacza datę graniczną ujmowania takich kosztów w zamykanym roku?

Jak zdefiniować dzień sporządzenia sprawozdania?

Czy zapisanie w polityce rachunkowości, iż dniem sporządzenia sprawozdania jest dzień podpisania sprawozdania, może być uznany za taką datę graniczną przypisywania kosztów bezpośrednich do danego roku dla celów podatkowych?

Chodzi o koszty bezpośrednie zafakturowane 2 maja przez dostawcę, tj. po dniu bilansowym, którym jest 31 marca i po dniu sporządzenia sprawozdania za rok, którego te koszty dotyczą (ale przed upływem terminu na sporządzenie tego sprawozdania, tj. przed 30 czerwca). Zatem jeżeli sprawozdanie zostało sporządzone w dniu 16 kwietnia i będzie to data podpisania sprawozdania, a faktury od tego dostawcy ujęto w kosztach zamkniętego roku jako rezerwę i obliczono podatek odroczony, to jak postąpić z ww. fakturami podatkowo (ich wartość jest istotna, niemniej jak wspomniano wcześniej rachunkowo ujęta w księgach roku zamkniętego, zatem audytor nie ma zastrzeżeń).

Czy należy mimo to ująć je w CIT-8 za zakończony rok (wówczas obliczony i zaksięgowany w KG podatek nie będzie taki sam, a to oznacza wprowadzenie dodatkowych księgowań), czy rozwiązać rezerwę i zaksięgować faktury - wynik się nie zmieni ale zmieni się podatek odroczony i podatek CIT?

Czy też koszty bezpośrednie bez względu na wszystko należy ujmować w starym roku w deklaracji CIT-8, jeżeli tylko faktury dotyczące starego roku dotrą do 30 czerwca, tj. do upływu terminu na sporządzenie sprawozdania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX