Jaki dodatek należy wypłacić pielęgniarce pracującej na oddziale covidowym i innych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kociemba Alicja
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pielęgniarka pracuje w równoważnym systemie czasu pracy w ramach umowy o pracę. W szpitalu obowiązuje dwumiesięczny okres rozliczeniowy W styczniu 2021 r. pielęgniarka pracowała w oddziale "covidowym" (wypracowała 156 godzin) i otrzymała miesięczne wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkami zgodnie z zawartą umową o pracę. Pielęgniarka za styczeń 2021 r. otrzymała również dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości 100% wynagrodzenia za styczeń 2021 r. (osoba wykonująca zawód medyczny, uczestnicząca w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mająca bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SaRS-CoV-2). W lutym 2021 r. pielęgniarka pracowała na dwóch oddziałach: "covidowym", gdzie wypracowała 79 godzin 45 minut i "nie cowidowym", gdzie wypracowała 60 godzin. Pielęgniarka za luty 2021 r. otrzymała miesięczne wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkami zgodnie z zawartą umową o pracę. Pielęgniarka za luty 2021 r. otrzymała również dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości 100% wynagrodzenia za 79 godzin 45 minut (osoba wykonująca zawód medyczny , uczestnicząca w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mająca bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SaRS-CoV-2).

Czy pielęgniarka ma prawo żądać dodatkowo za styczeń 2021 wypłaty dodatkowego świadczenia pieniężnego w wysokości 100% wynagrodzenia za 11 godzin 55 minut (osoba wykonująca zawód medyczny, uczestnicząca w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mająca bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SaRS-CoV-2)?

Wg pielęgniarki norma do wypracowania w styczniu 2021 r. wynosiła 144 godziny 5 minut, ale pielęgniarka uważa, że wypracowała 156 godzin i należy jej się wypłata dodatkowego świadczenia pieniężnego jeszcze za 11 godzin i 55 minut.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX