Jaki będzie stan prawny pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz pozwolenia na emisję do powietrza w sytuacji, kiedy na bazie spółki, na którą wydano te decyzje, powstała inna spółka, która funkcjonowałaby równolegle?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 8 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki będzie stan prawny pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz pozwolenia na emisję do powietrza w sytuacji, kiedy na bazie spółki już funkcjonującej oraz dysponującej wspomnianymi regulacjami formalnoprawnymi (zwanej dalej "spółką matką") powstała inna spółka, która funkcjonowałaby równolegle ze "spółką-matką"?

W konsekwencji istniałyby dwie spółki, które eksploatowałby wspólną instalację, a podział przebiegałby po linii asortymentowej surowców wykorzystywanych do produkcji oraz produktów.

Czy istnieje możliwość, aby wystąpić o zmianę posiadanych pozwoleń tak, aby wykorzystując art. 183b ust. 2 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., wyznaczyć głównego prowadzącego instalację lub określić szczegółowo zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów za funkcjonowanie instalacji?

W rezultacie działalność obu spółek regulowałaby w zakresie gospodarki odpadami i emisji do powietrza jedna i ta sama decyzja (tj. jedna decyzja dla obu spółek w zakresie gospodarki odpadami oraz jedna decyzja do obydwóch spółek w zakresie emisji do powietrza).

Jak zmieniłby się stan prawny posiadanego pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz pozwolenia emisyjnego przez "spółkę matkę", gdyby w ramach opisywanej powyżej sytuacji (powstanie nowej spółki), sporządzono umowę najmu/dzierżawy części instalacji przez nowopowstałą spółkę?

Czy w sytuacji opisanej w niniejszym akapicie potrzebne byłoby dokonanie zmian w wydanych już decyzjach "spółki matki"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX