Jaką stawkę powinien zastosować podatnik, jeśli nie następuje WDT, ponieważ podatnik kupuje towar w Polsce, odlicza z niego VAT i montuje go w linii produkcyjnej w Polsce?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna jest zarejestrowana i prowadzi działalność w Polsce. Działalność polega na serwisie i opiece technicznej nad linią produkcyjną. Usługa wykonywana jest na terytorium Polski w polskiej firmie produkcyjnej, ale zleceniodawcą i płatnikiem za usługi jest kontrahent UE, a więc usługa nie podlega opodatkowaniu VAT na terytorium Polski (tylko w miejscu, gdzie kontrahent ma siedzibę - Francja). Do tej pory z wszelkich narzędzi niezbędnych inżynierom do wykonywania usługi spółka odliczała podatek VAT, ale pojawił się obecnie towar handlowy i jest to silnik napędzający maszynę. Usługa polega na wymontowaniu starego silnika i zamontowaniu nowego. Silnik pracuje w maszynie serwisowanej przez spółkę cywilną. Silnik nie jest używany do wykonania usługi jak narzędzie, tylko jest wmontowany w część linii produkcyjnej, zatem stanowi element całego układu, jest częścią zamienną, a więc towarem.

Jak podatnik powinien opodatkować sprzedaż tego towaru?

Jaką powinien zastosować stawkę, skoro nie następuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, ponieważ podatnik kupuje towar w Polsce, odlicza z niego VAT i montuje go w linii produkcyjnej w Polsce?

Faktura za usługę wymiany wymieniany towar wystawiana jest dla kontrahenta francuskiego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX