Jaką stawką VAT opodatkować badania z zakresu medycyny pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 2 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zajmująca się działalnością medyczną, świadczy usługi m.in. z zakresu medycyny pracy. Wg organów podatkowych badania lekarskie dla kierowców, widzenie zmierzchowe, badania psychologiczne oceniające predyspozycje do wykonywania określonego zawodu np. kierowcy - nie służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia lecz ustaleniu istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnego zawodu i nie mogły korzystać ze zwolnienia. W związku z powyższym spółka wystawiała faktury VAT ze stawką VAT 23% na te badania. W 2016 r. pojawił się wyrok NSA, że wszystkie badania z zakresu medycyny pracy korzystają ze zwolnienia (wyrok NSA z dnia 22 marca 2016 r., I FSK 1815/14). Ostatnie interpretacje podatkowe (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 października 2016 r., IBPP3/4512-486/16-1/JP) również stoją na stanowisku, że wszystkie badania z zakresu medycyny pracy w tym badania psychologiczne dla kierowców korzystają ze zwolnienia.

Jak powinna teraz postąpić spółka, czy dalej wystawiać faktury ze stawką 23% VAT, a może zastosować się do wyroku NSA i wystawiać faktury ze stawką ZW?

Co z fakturami już wystawionymi, kiedy były interpretacje o stosowaniu stawki VAT 23% - wystawiać korekty wstecz, a jeśli tak to do którego momentu się cofać?

Co z badaniami do uzyskania uprawnień np.: kierowców na prawo jazdy, operatorów wózków widłowych, uzyskania pozwolenia na broń?

Czy te badania również mogą korzystać ze zwolnienia czy nadal są opodatkowane stawką 23% VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX