Jaką stawką spółka powinna opodatkować sprzedaż i w jakim momencie biorąc pod uwagę otrzymanie przedpłaty na 2 miesiące przed przybyciem towaru do polskiego portu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka polska A kupuje towar wyprodukowany w Chinach przez chińskiego producenta. W sprzedaży uczestniczy kilka podmiotów. Chiński producent sprzedaje towar spółce z nim współpracującej z Holandii. Sprzedaż pomiędzy producentem chińskim a holenderskim podatnikiem odbywa się na warunkach CFR w dniu załadunku towaru na statek w Chinach. Spółka holenderska w tym samym dniu dokonuje sprzedaży towaru na rzecz polskiej spółki A. Towar nadany jest w Chinach i płynie do Polski. W tym momencie polska spółka A otrzymuje 100% przedpłatę na towar od ostatecznego nabywcy towaru. Ostatecznym nabywcą jest polska spółka B. Spółka B nabywa towar od spółki A na warunkach loco port polski (towar jeszcze nieoclony).

Jaką stawką spółka A powinna opodatkować sprzedaż i w jakim momencie biorąc pod uwagę otrzymanie przedpłaty na 2 miesiące przed przybyciem towaru do polskiego portu?

Spółka B jest polskim podatnikiem i niezwłocznie po nabyciu towaru wprowadzonego do wolnego obszaru celnego w porcie polskim obejmie ten towar procedurą uszlachetnia czynnego .Po zakończeniu tej procedury obejmie go procedurą dopuszczenia do obrotu w Polsce tj. płaci należności celne i VAT od importu.

Czy do sprzedaży dokonywanej przez spółkę A na rzecz spółki B (obie polskie z polskim NIP) w porcie polskim = wolny obszar celny ma zastosowanie stawka 0%, gdyż jest to towar niewspólnotowy, tj. jeszcze nieoclony i wykazuje się ją w JPKVM jako sprzedaż poza terytorium kraju?

Jeżeli wolny obszar celny należy uznać za terytorium kraju, to czy sprzedaż tę należy uznać za opodatkowaną 23% przez spółkę A i dlaczego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX