Jaką procedurę należy zastosować, jeśli sekcja zwłok jest obligatoryjna, a pacjent był chory na niebezpieczną chorobę zakaźną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tymiński Radosław
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W podmiocie leczniczym tworzona jest procedura postępowania dot. sekcji zwłok. W związku z tym pojawiło się następujące pytanie: Zgodnie z art. 31 ust. 4 u.dz.l. sekcja zwłok jest obligatoryjna w przypadku sytuacji wynikających z k.p.k., w sytuacjach określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także gdy przyczyny zgonu nie można ustalić w sposób jednoznaczny. Jednocześnie w art. 4 ust. 1 r.p.z.l. wskazano szczególny sposób postępowania ze zwłokami osób zmarłych na choroby zakaźne określone w wykazie, o którym mowa w art. 9 ust. 3a u.c.ch.z., np niezwłocznie po stwierdzeniu zgonu zawija się w płótno nasycone płynem dezynfekcyjnym, składa w trumnie. Zwłoki zawozi się bezpośrednio z miejsca zgonu na cmentarz i dokonuje pochowania w ciągu 24 godzin od chwili zgonu.

Co w sytuacji, gdy zachodzi jedna z przesłanek obligatoryjnej sekcji: np. podejrzenie przestępstwa lub brak możliwości ustalenia pewnej przyczyny śmierci, a jednocześnie u pacjenta prawdopodobnie występuje jedna z chorób z wykazu np. gorączka powrotna?

Czy w przypadku takiej choroby zakaźnej z wykazu sekcja zwłok jest bezwzględnie zakazana z uwagi na konieczność postępowania zgodnie z rozporządzeniem czy przesłanki ustawowe nakazujące sekcję są przepisem nadrzędnym (np brak jednoznacznej przyczyny śmierci lub podejrzenie popełnienie przestępstwa uzasadniałyby jednak możliwość sekcja zwłok pacjenta nawet z taką poważną zakaźną chorobą - jak jednak wówczas należy postąpić uwzględniając obowiązki co do sposobu postępowania wynikające z r.p.z.l.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX