Jaka powinna być wartość dokumentu wewnętrznego dotyczącego przekazanego towaru ze zniżką, nabytego wcześniej w drodze importu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2019 r.

PYTANIE

Podatnik (PIT liniowy, vatowiec, KPiR wg metody uproszczonej) nabył towar X - część w ramach importu, część w ramach WNT (mimo niskiej kwoty jednym z elementów transakcji była odpłatność, dlatego wg nas ustawowe przesłanki WNT wystąpiły). W obu przypadkach nabył je po symbolicznej kwocie 20 euro/szt. (cena rynkowa to 200 euro) - rabat został Podatnikowi przyznany w wyniku wysokiego wolumenu zrealizowanych zakupów w roku 2019. Na dokumencie odprawy PZC widniała jednak cena rynkowa 200 euro. Podatnik zapłacił podatek VAT należny, a następnie go odliczył (VAT-7). Towar X został w cenie nabycia został zaewidencjonowany w KPIR (i dodatkowo w wewnętrznej ewidencji magazynowej klienta). Towar X (zarówno nabyty w drodze WNT jak i importu) został przekazany w formie darowizny do szpitala publicznego. Na umowie darowizny widnieje cena 200 euro. Wg art. 7 ust. 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., taka transakcja traktowana jest jako dostawa. Podatnik wystawił dwa dokumenty wewnętrzne (VAT należny). Jeden dotyczył towaru X nabytego w drodze WNT. Skoro w ramach transakcji WNT wartość transakcji wyniosła 20 euro, to wartość ta będzie podstawą dokumentu wewnętrznego.

Jaka powinna być wartość dokumentu wewnętrznego dotyczącego przekazanego towaru X, nabytego wcześniej w drodze importu?

Analizując literalne brzmienie art. 7 ust. 2 u.p.t.u. wskazać należy, że opiera się ono o cenę nabycia. Mimo, że Podatnik nabył towar X po niższej niż rynkowa cenie, to nie wynikało to ze sztucznego zaniżania ceny, a z przyznanego rabatu za wysoką wartość zamówień (okoliczność jak najbardziej rynkowa, przewidziana chociażby w art. 29a ust. 7 u.p.t.u. W przypadku importu faktyczną ceną nabycia jest 20 euro (mimo że na dokumencie odprawy widnieje kwota 200 euro). Wg nas taka też wartość powinna być przyjęta do dokumentu wewnętrznego (mimo że odliczenie VAT, o którym mowa w art. 7 ust. 2, bazowało na kwocie wyższej).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX