Jaka powinna być kolejność postępowań w przypadku nowej instalacji wymagającej uzyskania pozwolenia zintegrowanego, jeżeli na obszarze zostały przekroczone standardy jakości powietrza dla pyłu PM2,5?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaka powinna być kolejność prowadzonych postępowań w przypadku nowej instalacji wymagającej uzyskania pozwolenia zintegrowanego, biorąc pod uwagę, że na obszarze, na którym zlokalizowana jest instalacja, zostały przekroczone standardy jakości powietrza dla pyłu PM2,5?

Z art. 226 ust. 1 p.o.ś. wynika, że wydanie pozwolenia w przypadku, o którym mowa w art. 225 ust. 1 (na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza, wydanie pozwolenia na wprowadzanie do powietrza substancji z nowo budowanej instalacji jest możliwe, jeżeli zostanie zapewniona odpowiednia redukcja ilości tej substancji), wymaga przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego, o którym mowa w art. 227-229.

Czy taki zapis oznacza, że organ powinien najpierw przeprowadzić postępowanie kompensacyjne, a dopiero później wydać pozwolenie zintegrowane?

Jak powinien postąpić organ, do którego został złożony wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla nowej instalacji, a brak jest wniosku o przeprowadzenie postępowania kompensacyjnego?

Czy organ powinien przeprowadzić dwa oddzielne postępowania - przeprowadzenie kompensacji i wydanie pozwolenia zintegrowanego, czy jedno postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX