Jaką podstawę prawną powinien wskazać PCPR wnioskując do banku o zwrot środków z rachunku oszczędnościowego po śmierci świadczeniobiorcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaką podstawę prawną powinien wskazać PCPR wnioskując do banku o zwrot środków z rachunku oszczędnościowego po śmierci świadczeniobiorcy?

Rodzina zastępcza spokrewniona (babcia dziecka) pobierała świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w pieczy zastępczej (art. 80 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Rodzina zastępcza zmarła w grudniu 2022 r. Tutejszy organ wypłacił na jej rachunek świadczenie za grudzień i styczeń 2023 r.

Pismem do banku zwrócono się (na podstawie art. 55 ust. 1 pkt 2 Prawa bankowego) o zwrot kwoty równej wpłatom na rachunek, dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z zabezpieczenia społecznego, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazanej we wniosku organu wypłacającego to świadczenie. Bank oczekuje wskazania przepisu, na podstawie którego zobowiązany jest do zwrotu przedmiotowego świadczenia.

Ustawa o pomocy społecznej (art. 109a), ustawa o świadczeniach rodzinnych (art. 30a), ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (art. 23a) przewidują wprost obowiązek zwrotu świadczeń przekazanych po dniu śmierci osoby uprawnionej. W ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, brak jest tożsamego przepisu.

Jak zatem odpowiedzieć na żądanie banku o wskazanie przepisu prawa, na podstawie którego bank zobowiązany jest do zwrotu świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX