Jaką podstawę prawną należy wskazać we wniosku o zmianę lub wydanie nowej decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 1 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia potencjalnie znacząco oddziałującego na środowisko, tj. ferma trzody chlewnej o obsadzie zwierząt 200 DJP. Budynki inwentarskie zezwalają na prowadzenie tuczu w obsadzie powyżej 210 DJP (278 DJP), kwalifikując przedsięwzięcie do uzyskania decyzji sektorowej (emisja gazów lub pyłów do powietrza).

Dodać należy, że instalacja jest istniejąca i nie wymaga wprowadzenia żadnej zmiany skutkującej koniecznością uzyskania decyzji lub zgłoszeń wskazanych w art. 72 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. W wyniku zwiększenia obsady nie zostaną zmienione warunki wydanej decyzji środowiskowej (oprócz obsady zwierząt) i zostaną zachowane standardy jakości powietrza.

Organ wydający decyzję sektorową wezwał wnioskodawcę do złożenia wyjaśnień w zakresie rozbieżności w obsadzie zwierząt wskazanej w decyzji środowiskowej i wniosku do wydania decyzji sektorowej powołując się na art. 86 ust. 1 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.

Czy organ wydający decyzję na emisję gazów lub pyłów do powietrza może odmówić jej wydania ze względu na ww. różnice?

Ewentualnie jaką podstawę prawną należy wskazać we wniosku o zmianę lub wydanie nowej decyzji środowiskowej w tym przypadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX