Jaką podstawę prawną ma organ, aby wezwać wnioskodawcę do podania informacji oraz przedłożenia dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu prawnego do instalacji objętej zgłoszeniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot złożył wniosek w sprawie zgłoszenia instalacji niewymagającej pozwolenia emisyjnego, w trybie art. 152 ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973) – dalej p.o.ś., pod kątem wprowadzania gazów i pyłów do powietrza. Przepis art. 152 ust. 2 p.o.ś., który wskazuje wymogi formalne dla wniosku ws. przyjęcia zgłoszenia, nie wymienia wśród tych wymagań podania przez wnioskodawcę informacji na temat posiadania tytułu prawnego do instalacji objętej zgłoszeniem. Tym niemniej jest to istotna kwestia w kontekście brzmienia przepisu art. 152 p.o.ś., który posługuje się pojęciem "prowadzącego instalację". Domniemać należy, że do składania zgłoszenia instalacji, jest uprawniony jedynie podmiot, który jest "prowadzącym instalację", w rozumieniu art. 3 pkt 31 p.o.ś. - tj. który posiada tytuł prawny do instalacji.

Jaką podstawę prawną ma organ, aby wezwać wnioskodawcę do podania informacji oraz przedłożenia dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu prawnego do instalacji objętej zgłoszeniem?

Jakie możliwości ma organ, w sytuacji, gdy wnioskujący nie przedstawi takich dokumentów, ani w żaden inny sposób nie wyjaśni oraz nie uprawdopodobni posiadania tytułu prawnego do instalacji objętej zgłoszeniem?

Czy wówczas dopuszczalne jest przyjęcie takiego zgłoszenia?

A jeśli nie, to w jakiej formie organ powinien "odrzucić" takie zgłoszenie, skoro przesłanki uzasadniające wniesienie sprzeciwu do złożonego zgłoszenia są tylko dwie (patrz art. 152 ust. 4a p.o.ś.) i nie ma wśród nich kwestii posiadania (bądź braku) tytułu prawnego do instalacji?

Jak wskazano powyżej zagadnienie dotyczące wyjaśnienia kwestii tytułu prawnego do instalacji objętej zgłoszeniem nie jest też wymienione w art. 152 ust. 2 p.o.ś., a zatem brak takich informacji we wniosku nie stanowi braku formalnego i uniemożliwia pozostawienie wniosku bez rozpoznania zgodnie z art. 64 § 2 ustawy z 14.06.1960 r. -Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX