Jaką masę należy wpisać w kolumnie 3 Tabeli 1 i kolumnie 2 Tabeli 2 dokumentu DPR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii w zakresie sposobu wypełniania dokumentu DPR. Zakładając, że:

·

przekazana i przyjęta do recyklingu masa odpadów 15 01 02 na podstawie jednej KPO wynosi 1 Mg,

·

masa odpadów widniejąca na wniosku o wydanie dokumentu DPR to 1 Mg,

·

masa odpadów jaka rzeczywiście została poddana recyklingowi wynosi 0,9 Mg (wyliczona zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 17 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi (Dz.U. z 2021 r. poz. 236)

Biorąc pod uwagę zmiany prawne wynikające z ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151), jaką masę należy wpisać w kolumnie 3 Tabeli 1 i kolumnie 2 Tabeli 2 dokumentu DPR?

Zdaję sobie sprawę, że rok 2022 wystawiamy na zasadach dotychczasowych, a więc na wzorach DPR obowiązujących w zeszłym roku, oraz że od tego roku inaczej liczymy masę odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, ale wzór DPR nie uległ zmianie i wciąż Tabela 1 i 2 DPR dotyczy odpadów opakowaniowych przyjętych do recyklingu, a sam dokument stanowi potwierdzenie przyjęcia odpadu ze zobowiązaniem do jego recyklingu. Moim zdaniem wpisywanie masy odpadów, jaka została poddana recyklingowi w miejscu przeznaczonych do wpisania masy odpadów przyjętych do recyklingu jest błędem i stanowi nieprawidłowość w postaci sporządzania dokumentów DPR niezgodnie z obowiązującym wzorem. Z komentarzy w portalu wynika jakoby masa wskazana na DPR powinna stanowić masę odpadów, jaka rzeczywiście została poddana recyklingowi, a nie masę odpadów jaka została przyjęta do recyklingu.

Czy jest to właściwa interpretacja zmian prawnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX