Jaka jest podstawa udostępnienia dokumentacji medycznej przez PWDL do zakładu ubezpieczeń w sytuacji, kiedy odszkodowanie ma zostać wypłacone z polisy OC PWDL a zgłaszającym jest pacjent, którego dokumentacja dotyczy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy art. 29 ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w związku z art. 16 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowią autonomiczną, samodzielną i wystarczającą a przede wszystkim niezależną od art. 26 ust. 3 pkt 7 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta podstawę dla udostępnienia dokumentacji medycznej przez PWDL do zakładu ubezpieczeń - w sytuacji, kiedy to odszkodowanie ma zostać wypłacone z polisy OC PWDL a zgłaszającym jest pacjent, którego dokumentacja dotyczy?

Czy udostępnienie na tej podstawie wymaga uzyskania zgody pacjenta i w jaki sposób powinna ona zostać udokumentowana i przekazana PWDL?

Kto po stronie zakładu ubezpieczeń powinien podpisać wniosek, czy też można przyjąć, iż będzie to tylko i wyłącznie maszynopis wniosku?

Czy też powołanie się przez zakład ubezpieczeń na ww. przepis zwalnia go z obowiązku legitymowania się wyrażoną uprzednio zgodą pacjenta - która jest wymagana na gruncie art. 26 ust. 3 pkt 7 ustawy o prawach pacjenta?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX