Jaka jest podstawa prawna wymagania przez PGW Wody Polskie pozwolenia wodnoprawnego na przejęcie rurociągów kanalizacji sanitarnej pod dnem rzeki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 2 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaka jest podstawa prawna wymagania przez PGW Wody Polskie pozwolenia wodnoprawnego na przejęcie rurociągów kanalizacji sanitarnej pod dnem rzeki X (niewielki rów)?

Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów to: grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi. Dodam, że rurociągi zostały wykonane w 2013 r. i przechodzą wyłącznie pod dnem - rurociągi nie przechodzą przez wody powierzchniowe - rurociągi nie przechodzą przez wały przeciwpowodziowe, Wody Polskie w korespondencji stoją na stanowisku, że wykonane rurociągi to urządzenia wodne zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 20 lipca 2017 r.

Na etapie budowy sieci nie uzyskano pozwolenia wodnoprawnego, gdyż pierwotnie organ wydający pozwolenie wodnoprawne – Starostwo Powiatowe w 2013 r. powołało się na zapis, że pozwolenie wodnoprawne uzyskuje się na wykonanie urządzeń wodnych zgodnie w art. 122 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne - wykonanie przekroczenia metodą bezwykopową pod ciekiem, projektowane prace nie rzutują na kształtowanie zasobów wodnych, zatem zachowane będą dotychczasowe warunki hydrologiczne, a planowane prace nie będą służyć korzystaniu z zasobów wodnych, więc uznano, że stosowanie przepisów o wykonaniu urządzeń wodnych jest bezprzedmiotowe, pozwolenia wodnoprawnego nie wydano.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX