Jaka jest podstawa prawna udostępniania klientowi danych personelu świadczącego usługi na jego terenie w zakresie niezbędnym do wypełnienia obowiązków związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Czub-Kiełczewska Sylwia
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo (zleceniobiorca/pracodawca) realizuje usługi na terenie swojego klienta. W związku z powyższym klient żąda udostępnienia danych personelu świadczącego usługi na jego terenie w zakresie niezbędnym do wypełnienia obowiązków związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zakres żądanych danych może obejmować: • dane identyfikujące personel: imię nazwisko oraz dodatkowe dane, np. pesel, data urodzenia, miejsce zamieszkania, nr dokumentu tożsamości itd. • dane dot. spełnienia obowiązków prawnych w zakresie bhp przez zleceniobiorcę względem swojego personelu: kopie zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy (tzw. badania wstępne i okresowe), kopie szkoleń bhp itd. • dane dotyczące potwierdzenia posiadania wymaganych kompetencji: kopie uprawnień, certyfikaty itd.

Jaka jest podstawa prawna udostępniania ww. danych?

Żaden przepis prawa nie wskazuje obowiązku udostępniania danych w żądanym zakresie. Z Poradnika dla pracodawców UODO, pkt. 4.1.2 wynika, że pracodawca ma takie prawo, jednak nie mówi się o prawnie uzasadnionym interesie pracodawcy (zresztą rodziłoby to ryzyko sprzeciwu, co mogłoby destabilizować możliwość świadczenia usług przez zleceniobiorcę). Udostępnianie danych (podane przykładowe kategorie danych są znacznie węższe niż w przedmiotowym pytaniu) wiąże się z obowiązkami służbowymi pracownika, co może wskazywać, że podstawą prawną udostępniania jest niezbędność do wykonania umowy. Z punktu widzenia zleceniobiorcy, podanie danych jest operacją niezbędną do wykonania zlecenia – bez tych danych jego personel nie będzie miał jak zrealizować usługi.

Czy ta "niezbędność" przenosi się na umowę między zleceniobiorcą a jego personelem?

I czy ma znaczenie, że personel zleceniobiorcy jest związany z przedsiębiorstwem umową o pracę, czy umową cywilnoprawną (umową zlecenia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX