Jaka jest podstawa prawna przetwarzania wizerunku kandydatów podchodzących do prób sprawnościowych podczas przeprowadzania naboru do służby Państwowej Straży Pożarnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 26 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podczas przeprowadzania naboru do służby w Państwowej Straży Pożarnej (przystąpienie do naboru jest dobrowolne) jednym z etapów naboru jest przeprowadzenie testu sprawności fizycznej. Test ten składa się z kilku prób (próba wydolnościowa, podciąganie się na drążku, bieg po kopercie). Zaleca się nagrywanie wykonywania prób przez kolejnych kandydatów. Jest to zalecenie jednostki nadrzędnej (pismo) - w celu zapewnienia przejrzystości podczas przeprowadzenia tego etapu naboru oraz zapewnienia odpowiednich dowodów przy rozpatrywaniu ewentualnych roszczeń/odwołań. Jednak nagrywanie kandydatów podczas wykonywania prób nie jest ujęte w żadnym akcie prawnym na poziomie ustawy czy też rozporządzenia.

W jaki sposób rozwiązać tę kwestię? Czy należy powołać się na pismo jednostki nadrzędnej czy może należy zbierać zgody na przetwarzanie wizerunku?

W związku z powyższym jaka będzie podstawa prawna przetwarzania wizerunku kandydatów podchodzących do prób sprawnościowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX