Jaka jest możliwość wskazania spółki jawnej jako wykonującego prawa i obowiązki wynikające z koncesji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 czerwca 2022 r.
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2022 r.

PYTANIE

Właścicielka przedsiębiorstwa w spadku - żona po przedsiębiorcy, który posiadał koncesje na wydobywanie kruszywa naturalnego z dwóch złóż wniosła aportem do spółki jawnej (co potwierdzono aktem notarialnym w dniu przejęcia spadku) odziedziczone przedsiębiorstwo wraz z koncesjami na podstawie art. 551 k.c. i art. 552 k.c. Spadkobierczyni nie wnioskowała o przeniesienie na nią koncesji na podstawie art. 42 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz.U. z 2021 r. poz. 170) – dalej u.z.s.p.o.f., natomiast spółka jawna (w skład której wchodzi spadkobierczyni) wystąpiła do organu koncesyjnego o wskazanie spółki w koncesjach jako przedsiębiorcy. Zastosowanie ma tutaj art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2021 r. poz. 1420 z późn. zm.) – dalej pr.geol.

Jaka jest możliwość i na podstawie jakiej procedury wskazania spółki jawnej jako wykonującego prawa i obowiązki wynikające z koncesji?

Jak rozpatrzyć wniosek spółki?

Czy możliwe jest pominięcie etapu przenoszenia koncesji na żonę i czy zapisy rozdziału 7a u.z.s.p.o.f. (zaznaczam, że żona nie jest przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG) pozwalają na wskazanie w koncesji spółki jawnej zgodnie z wnioskiem?

Czy żona mogła wnieść koncesje do spółki jawnej pomimo braku uprzedniego przeniesienia koncesji na nią i czy akt notarialny skutecznie przeniósł koncesje na spółkę jawną, a tym samym, czy spółka może kontynuować eksploatację (syn zmarłego wchodzący w skład spółki ma sprzęt i doświadczenie w eksploatacji kopalin)?

Czy zmiana adresata koncesji jest zmianą decyzji (nie zmieniają się warunki koncesji), do której ma zastosowanie art. 34 ust. 1a pr.geol., wyłączający zastosowanie art. 155 k.p.a. do wskazania w koncesjach spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX