Jaką formę umowy o pracę należy zastosować wobec kandydata wyłonionego w postępowaniu konkursowym zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brzozowska-Kruczek Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaką formę umowy o pracę należy zastosować wobec kandydata wyłonionego w postępowaniu konkursowym zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej?

Czy z pracownikiem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, który został wyłoniony w drodze konkursu należy rozwiązać istniejącą umowę o pracę na czas nieokreślony?

W zakładzie funkcjonują dwa rozwiązania:

- pielęgniarki/położne po wygranym konkursie są powoływane na dane stanowisko na czas określony (6-lat), a poprzednia umowa pozostaje w mocy, czyli dochodzi do czasowej zmiany umowy o pracę w części dotyczącej stanowiska i najczęściej wynagrodzenia;

- formą dość powszechną jest zgodne z Kodeksem pracy wystąpienie z wnioskiem o urlop bezpłatny w odniesieniu do poprzednio funkcjonującej umowy o pracę na czas nieokreślony, a na okres 6-letniej kadencji na stanowisku oddziałowej zawierana jest nowa umowa na czas określony.

Czy funkcjonujące dwa powyższe rozwiązania w danej placówce w zakresie zawierania umów o pracę po wygranych konkursach i zastosowanie "nowej metody", czyli rozwiązanie istniejącej umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i zawarcie nowej umowy o pracę na czas określony – nie jest dyskryminacją w zatrudnieniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX