Jaką datę należy przyjąć dla wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatkach: rolnym, leśnym i od nieruchomości w związku z wydaną decyzją wywłaszczeniową na cel publiczny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Budowana jest droga publiczna. Wydana została w 2022 roku decyzja Wojewody o udzieleniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Został również nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Od decyzji i od rygoru zostało wniesione odwołanie oraz zażalenie. Pomimo tego prace budowlane rozpoczęły się. Z właścicielami nieruchomości zabudowanych na bieżącą (w różnych datach) sporządzane były protokoły zdawczo-odbiorcze, będące jednocześnie protokołami przekazania placu budowy wykonawcy w związku z decyzją i rygorem z 2022 roku. W lipcu 2023 roku została wydana decyzja, która utrzymała w mocy dec. Wojewody z 2022 wraz z postanowieniem o rygorze. W październiku 2023 Starostwo przesłało zawiadomienia o naniesionych zmianach w ewidencji gruntów i budynków (w tym o podziale działek, wydzieleniu ich części pod drogę oraz przeniesieniu własności na Skarb Państwa).

Jaką datę (miesiąc-rok) ma zastosować organ podatkowy przy korekcie podatku od gruntów i budynków (podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX