Jaka data oraz jaki dokument decyduje o uznaniu archiwum jako środka trwałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jako deweloper wybudowaliśmy budynek mieszkalny, który został odebrany przez nadzór budowlany. Postanowiliśmy "pozostawić" na naszym stanie pomieszczenie znajdujące się w części piwnicznej, które chcemy przeznaczyć na archiwum firmowe. Pomieszczenie to będziemy posiadać w udziale 50% - tzn. 50% sprzedamy innemu podmiotowi a 50% udziału w tym lokalu pozostaje u nas. Sprzedając lokale mieszkalne znajdujące się w budynku wyodrębniamy w akcie notarialnym cenę lokalu oraz cenę przypadającego na ten lokal udziału w gruncie. Kalkulując wartość wytworzenia budynku mieszkalnego wliczamy wszystkie koszty, które dotyczą jego budowy oraz zagospodarowania terenu. Koszty te w księgach składają się na wartość produktu gotowego jakim są mieszkania (rozliczone na poszczególne lokale według powierzchni użytkowej). Wartość gruntu, na którym posadowiony jest budynek jest odrębnie ewidencjonowana jako towar. Ustalona w powyższy sposób wartość lokalu-produktu gotowego oraz wartość przypadającego na ten lokal gruntu (towaru) stanowi w przyszłości koszt jego sprzedaży zarówno rachunkowy jak i dla celów ustalenia podatku dochodowego. Wyodrębnienie własności lokalu archiwum nastąpi w formie aktu notarialnego.

Jaka data oraz jaki dokument decyduje o uznaniu archiwum jako środka trwałego? Czy jest to moment ustalenia odrębnej własności w akcie notarialnym, czy też inny dokument np. uchwała zarządu? W jaki sposób należy ustalić wartość początkową pozostawianego lokalu – jako środka trwałego? (ściślej połowy udziału w lokalu) - czy będą to takie same koszty jak kalkulowane koszty wytworzenia dla celów podatku dochodowego opisane wyżej (wartość produktu got. i towaru), czy też należy dokonać wyceny rynkowej?

Wiadomo, że koszt wytworzenia lokalu archiwum będzie niższy niż jego wartość rynkowa szacowana np. na podstawie cen sprzedaży innych lokali w budynku.

Czy wartość udziału w gruncie przypadająca na lokal należy zaklasyfikować do gruntów czy też razem z lokalem stanowi jeden środek trwały?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX