Jaka będzie podstawa prawna oszacowania wartości zamówienia w przypadku zakupu paliwa w okresie 4-letnim

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dostawa powtarzająca się, a umowa kilkuletnia.

Dostawa paliwa: Jaka będzie podstawa prawna oszacowania wartości zamówienia w przypadku zakupu paliwa w okresie 4-letnim (umowa 4-letnia)?

Z literalnego brzmienia art. 35 ust. 1 p.z.p. wynika, że niezależnie od tego, na jak długi okres zamawiający planuje zawrzeć umowę, której przedmiotem są dostawy powtarzające się, jest on zobowiązany do uwzględnienia w szacunkowej wartości zamówienia wyłącznie wynagrodzenia należnego wykonawcy za 12-miesięczny okres realizacji świadczenia, nie biorąc pod uwagę faktycznego okresu realizacji umowy. We wskazanym powyżej przepisie jest przecież mowa, że "podstawą ustalenia wartości zamówienia na dostawy jest...".

Czy w tej sytuacji (dostawa powtarzająca się) w ogóle należałoby brać pod uwagę także przepis art. 28 p.z.p.?

A jeżeli tak, czy w opisanym przykładzie należałoby zsumować wartość umowy?

Wydawałoby się to trochę niekonsekwentne. Raczej na pewno nie powinno się w tej sytuacji korzystać z art. 35 ust. 2 p.z.p., gdyż zakup paliwa nie następuje na podstawie umowy dzierżawy, najmu lub leasingu. Wydaje się, iż obliczenie wartości zamówienia na dostawy powtarzające się dokonywane jest inaczej niż w przypadku zamówień "zwykłych". Kwestie te reguluje art. 35 ust. 1 p.z.p., który przewiduje w układzie rocznym dwa sposoby ustalania wartości zamówienia bez konieczności sumowania np. 2, 3 czy 4 lat.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX