Jak ZUS liczy wysokość zasiłku chorobowego oraz później macierzyńskiego, jeśli dana osoba podlegała ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę oraz kontynuowała je od maksymalnej kwoty przez 3 miesiące w ramach działalności gospodarczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca (kobieta) prowadząca działalność gospodarczą i jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę. Z tytułu prowadzonej działalności w okresie od 1.08.2018 do 30.04.2019 r. opłacała składkę zdrowotną, 30 kwietnia z datą od 1 maja zarejestrowała się do społecznych oraz dobrowolnego chorobowego z tytułu prowadzonej działalności, ponieważ w dniu 30 kwietnia rozwiązano umowę o pracę. Z tytułu umowy o pracę podlegała ubezpieczeniom od kwoty 10.000 zł (od 1.08.2018 do 30.04.2019 r.), z tytułu działalności gospodarczej zadeklarowała maksymalną kwotę do ubezpieczeń społecznych oraz dobrowolnego chorobowego.

Jaką podstawę przyjmie ZUS do wyliczenia zasiłku chorobowego w następującej sytuacji:

a) z tytułu zwolnienia z kodem B skorzysta ze zwolnienia np. do 22.05.2019 r. i będzie je kontynuować aż do końca,

b) skorzysta ze zwolnienia np. od 15 czerwca i będzie trwało przez jakiś czas,

c) jeśli będzie musiała skorzystać ze zwolnienia np. we wrześniu i zwolnienie możne trwać np 6 miesięcy?

W jakie sytuacji ZUS jest zobligowany wziąć pod uwagę podstawę, od której podlegała do ubezpieczeń z tytułu umowy o pracę?

Jak wyliczyć wysokość zasiłku chorobowego w oparciu o ww. założenia?

Jak ZUS liczy wysokość zasiłku chorobowego oraz później macierzyńskiego w tej sytuacji - ubezpieczenie z tytułu pracy 10.000 zł (9 miesięcy) oraz kontynuacja od maksymalnej kwoty 3 miesiące (działalność gospodarcza)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX