Jak zgodnie z prawem powinien zachować się doradca tymczasowy w sprawie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 listopada 2023 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 7 lipca 2023 r.

PYTANIE

Mieszkaniec domu pomocy społecznej został całkowicie ubezwłasnowolniony, pracownik domu pomocy społecznej został ustanowiony doradcą tymczasowym.

W sądzie rejonowym toczy się postępowanie o ustanowienie opiekuna prawnego. Wydział cywilny sądu rejonowego zawiadomił doradcę tymczasowego o rozprawie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku i zobowiązał doradcę tymczasowego do złożenia w terminie 14 dni odpowiedzi na wniosek, w której ustosunkuje się do wniosku, w tym w zakresie ważności testamentu, a także przedstawi wszystkie istotne twierdzenia i dowody w sprawie pod rygorem ich pominięcia na dalszym etapie postępowania jako spóźnione.

Wniosek złożyła bratowa mieszkańca. Bratowa mieszkańca wnosi o stwierdzenie, iż spadek po zmarłym bracie mieszkańca w całości nabyła żona na podstawie testamentu. Doradca tymczasowy nie ma wiedzy o okolicznościach, na podstawie których można byłoby się nie zgodzić z wnioskiem. Mieszkaniec także nie chce podważać testamentu.

Jak zgodnie z prawem powinien zachować się doradca tymczasowy w sprawie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku?

W ciągu 14 dni niemożliwe jest uzyskanie zezwolenia sądu opiekuńczego na złożenie stosownego oświadczenia. Nadmienię, że w zaświadczeniu o ustanowieniu doradcy tymczasowego sąd nie wskazał zakresu uprawnień i obowiązków doradcy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX