Jak zdefiniować pojęcie „możliwości technicznej” dla realizacji obowiązku podłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Artykuł 5 ust. 7 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g. umożliwia wydanie decyzji nakazującej wykonanie obowiązku przyłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej, dodatkowo orzecznictwo wyjaśnia, że nakaz można wydać w przypadku, gdy są możliwości techniczne przyłączenia i brak wyposażenia w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Co można rozumieć przez pojęcie "możliwości techniczne": czy jest to jedynie określenie, że w pobliżu nieruchomości jest studzienka, do której budynek można wpiąć, czy jest to przykanalik wyciągnięty do granicy nieruchomości, czy musimy badać dodatkowo czy rzędne terenu umożliwią wpięcie się do ks (czy może inwestor będzie musiał wybudować przepompownię ścieków), czy należy trzymać się ściśle definicji przyłącza kanalizacyjnego: "odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej" zawartego w ustawie z 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - dalej u.z.z.w.z.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX