Jak zaskarżyć odmowę organu podatkowego udostępnienia opinii podatkowej sporządzonej przez US w zw. ze złożonym wnioskiem podatnika o zwrot przedawnionego podatku i pobranych kosztów egzekucyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z umorzeniem przez US postępowania egzekucyjnego, co nastąpiło wskutek orzeczenia NSA wskazującego, że organ egzekucyjny wszczął postępowanie egzekucyjne już po upływie okresu przedawnienia dochodzonego zobowiązania podatkowego, podatnik wystąp o zwrot bezprawnie pobranego, bo przedawnionego podatku oraz naliczonych i pobranych kosztów egzekucyjnych. US odmówił zwrotu zarówno pobranego podatku, jak i kosztów egzekucyjnych. Ponieważ rzecz dotyczy znacznych kwot (same pobrane koszty egzekucyjne to kilkaset tyś. zł.) podatnik wystąpił z wnioskiem o udostępnienie opinii prawnopodatkowej sporządzonej przez US w zw. ze złożonym ww. wnioskiem podatnika. W odpowiedzi US stwierdził, że w aktach przedmiotowej sprawy nie ma dokumentu, o który podatnik wnioskował oraz, że - cytat z pisma: "dokument taki nie stanowi elementu akt sprawy", a także iż - cytat: "akta sprawy... nigdy nie zawierały wspomnianego dokumentu; tym samym - cytat: zadośćuczynienie Pana prośbie nie jest możliwe". Takie zachowanie organu daje podstawy do przypuszczenia, że US celowo unika ujawnienia takiego dokumentu pod pretekstem uznania, że nie stanowi on elementu akt sprawy podatkowej, a tymczasem informacje zawarte w takim dokumencie mogą być pomocne w innych, planowanych przez podatnika działaniach mających na celu odzyskanie tego podatku.

W jakich trybach można zaskarżyć zachowanie organu?

Trzeba dodać, że podatnik uzyskał już korzystne rozstrzygnięcie DIAS w kwestii zwrotu pobranych kosztów egzekucyjnych (postanowienie uchylające rozstrzygnięcie US o odmowie zwrotu tych kosztów) i informacje zawarte w takim dokumencie pozwoliłyby najprawdopodobniej ustalić winnych zwłoki (wielomiesięcznej) kosztów egzekucyjnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX