Jak zaprezentować w sprawozdaniu finansowym skutki zmian polityki rachunkowości w zakresie tworzenia odpisów aktualizujących na należności przeterminowane (wg struktury wiekowania)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 listopada 2018 r.
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2017 r.

PYTANIE

W celu dostosowania zasad Spółki do zasad przyjętych w grupie w grudniu 2016 r. zarząd Spółki podjął decyzję o zmianie zasad (polityki) rachunkowości w zakresie tworzenia odpisów aktualizacyjnych na należności przeterminowane (wg struktury wiekowania). W protokole podkreślono, że skutek tych zmian należy wykazać począwszy od początku roku 2016.

Jak zaprezentować w sprawozdaniu finansowym za 2016 r. skutki tych zmian?

Po analizie KSR nr 7 wydaje się, że nie ma konieczności przeliczania tych wartości wstecznie, co wynikałoby z definicji podejścia prospektywnego (pkt 7b). Wydaje się, że metodologia wyliczenia odpisu jest szacunkiem wynikającym z przyjęcia określonych założeń o ryzyku niespłacalności dla przyjętych przedziałów zalegania i procentowego przypisania im wartości odpisu. Ponadto analizując wpływ tych zmian na wynik lat ubiegłych utworzenie w latach wcześniejszych wyższego odpisu na należności spowodowałby równoczesne dotworzenie tego odpisu w następnych latach w mniejszej wartości, bądź też rozwiązanie nadmiarowego odpisu w przychody dając w końcowym efekcie wartość oszacowaną na koniec 2016 r. W naszym konkretnie przypadku analizując strukturę na koniec 2015 r. odpis powinien być wyższy, czego efektem byłoby pogorszenie wyniku w 2015 r. i wycofanie nadmiarowego odpisu w korespondencji z przychodami w 2016 r. Może należy jednak przyjąć za punkt wyjścia BO 2015 r. i skorygować skumulowany wynik z lat ubiegłych - byłby on gorszy wykazując jednocześnie lepszy wynik 2015 r. i konsekwentnie skorygowany wynik 2016 r. Poza wszystkim trudno przyjąć, że zasady rachunkowości stosowane przez naście lat były nieprawidłowe (zmiana wynika z ujednolicenia zasad w grupie w pierwszym roku po wejściu do grupy) i należy je prezentować podobnie jak błąd podstawowy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX