Jak zakwalifikować wody wykorzystane na potrzeby chowu, hodowli ryb odprowadzane do kanału, a następnie do jeziora w przypadku, kiedy nie ma poboru zwrotnego - czy będą to ścieki czy wody wykorzystane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca posiada pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych na potrzeby chowu, hodowli ryb w obiektach przepływowych charakteryzujących się poborem zwrotnym i odprowadza wody wykorzystane do wód powierzchniowych - kanału będącego dopływem jeziora. Jakość wód wykorzystanych i odprowadzanych nie przekraczała wartości wskazanych w załączniku 8 do rozporządzenia, jednak ze względu na ubytki wody i zmniejszoną ilość wód odprowadzanych wnioskodawca chce wygasić pozwolenie i wystąpić o nowe. Przez pobór zwrotny rozumie się zgodnie z ustawą prawo wodne pobór wód, po którym następuje odprowadzenie nieprzekształconych w ścieki wód w takiej samej ilości. Z kolei poprzez ścieki rozumie się wody wykorzystane odprowadzane z obiektów chowu hodowli ryb w obiektach przepływowych charakteryzujących się poborem zwrotnym, o ile ilość i rodzaj substancji zawartych w tych wodach przekracza wartości ustalone w warunkach wprowadzania ścieków do wód w pozwoleniu. Załącznik nr 8 do rozporządzenia również wskazuje wartości dla wód wykorzystanych do chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych charakteryzujących się poborem zwrotnym.

Jak zakwalifikować przedmiotowe wody wykorzystane na potrzeby chowu, hodowli ryb odprowadzane do kanału, a następnie do jeziora w przypadku, kiedy nie ma poboru zwrotnego - czy będą to ścieki czy wody wykorzystane?

W przypadku jeśli nie zakwalifikujemy ich jako ścieki tylko jako wody wykorzystane, to w jaki sposób i czy w ogóle należy nakładać obowiązek wykonywania badań, w jakich terminach i zakresach oraz na jakiej podstawie prawnej?

W przypadku jeśli nie nałożymy obowiązku wykonywania badań, to w jaki sposób w przyszłości skontrolujemy jakość odprowadzanych wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX