Jak zakwalifikować odprowadzanie wód podziemnych do wód wykonywanym drenażem czołowo-opaskowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 13 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestycja obejmuje wykonanie urządzenia wodnego, tj. drenażu czołowo-opaskowego hali magazynowej i wylotu kanalizacji deszczowej oraz drenażu, a także usługę wodną w rozumieniu art. 35 ust. 3 pkt 7 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr. wod., w zakresie zrzutu wód deszczowych i roztopowych z terenu planowanej inwestycji do rzeki i usługę wodną w rozumieniu art. 35 ust. 3 pkt 8 pr. wod., w zakresie zrzutu wód do rzeki z drenażu czołowo-opaskowego.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 8 pr. wod. usługą wodną jest trwałe odwadnianie gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych, a także odprowadzanie do wód – wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast.

Ponieważ przedmiotowa inwestycja nie znajduje się w obrębie granicy miasta, jak zakwalifikować odprowadzanie wód podziemnych do wód wykonywanym drenażem czołowo-opaskowym?

Czy pozwolenie powinno zostać wydane tylko na trwałe odwadnianie obiektu budowlanego w myśl art. 35 ust. 3 pkt 8 pr. wod. i w ramach tego pozwolenia należy podać ilości odprowadzanych wód?

Ponadto wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane wraz z wodami z drenażu jednym wylotem do rzeki, a zatem czy należy wydać dwa odrębne pozwolenia na jeden wylot, tj. na usługę wodną polegającą na odprowadzeniu wód opadowych i roztopowych oraz na usługę wodną polegającą na trwałym odwodnieniu obiektu budowlanego (i w tym pozwoleniu zawrzeć również ilości odprowadzanych wód)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX