Jak zakwalifikować obniżanie poziomu wód gruntowych za pomocą drenażu opaskowego wykonanego wokół budynku mieszkalnego oraz odprowadzanie wód pochodzących z tego drenażu za pomocą wylotu rurociągu drenarskiego do rowu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2021 r.

PYTANIE

Jak należy zakwalifikować obniżanie poziomu wód gruntowych za pomocą drenażu opaskowego wykonanego wokół budynku mieszkalnego (zlokalizowanego na wsi), którego zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice działki stanowiącej własność wnioskodawców (właścicieli budynku mieszkalnego) oraz odprowadzanie wód pochodzących z tego drenażu (w ilości Qśr.d. = 11 m3/d) za pomocą wylotu rurociągu drenarskiego do rowu melioracyjnego przebiegającego przez ww. działkę stanowiącą własność wnioskodawców (rów nie posiada na tym odcinku wydzielonej działki) w sytuacji, gdy zasięg oddziaływania wód oprowadzanych do rowu nie wykracza poza granice tej działki?

Czy jest to odwadnianie gruntów, o którym mowa w art. 34 pkt 1 ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr. wod., czy trwałe odwadnianie obiektów, o którym mowa w art. 35 ust. 3 pkt 8 pr. wod., czy może, z uwagi na fakt, że zarówno zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód związany z odwadnianiem, jak i z odprowadzaniem wód z odwodnienia do rowu nie wykracza poza granice działki należącej do właścicieli budynku mieszkalnego (wnioskodawców) powyższe rodzaje korzystania z wód wymagają zgłoszenia wodnoprawnego, a nie pozwolenia wodnoprawnego?

Jak należy interpretować art. 394 ust. 1 pkt 7 pr. wod.?

Czy dotyczy on wyłącznie wykonania urządzeń odwadniających obiekty budowlane o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem, czy również samego odwadniania obiektów budowlanych za pomocą tych urządzeń?

Czy można uznać, że odprowadzanie wód z odwodnienia budynku mieszkalnego do rowu melioracyjnego znajdującego się na działce stanowiącej własność wnioskodawców wymaga jedynie zgłoszenia, a nie pozwolenia, skoro art. 394 ust. 1 pkt 8 pr. wod. ujmuje jedynie odprowadzanie wód z wykopów budowlanych, a nie z odwodnienia obiektów budowlanych?

Czy jest jakaś ogólna zasada (lub zasady), którą należy kierować się przy kwalifikowaniu korzystania z wód do zgłoszenia lub do pozwolenia wodnoprawnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX