Jak zakwalifikować instalację, w ramach której prowadzony jest odzysk odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład eksploatuje instalację do produkcji maszyn oraz do produkcji mielników dla potrzeb produkcji betonu komórkowego. W części instalacji przeznaczonej do produkcji maszyn powstają odpady poprodukcyjne metalowe (np. ścinki, wybrakowane wyroby metalowe itp.), które następnie są wykorzystywane (odzyskiwane) w drugiej linii do produkcji mielników. Proces odzysku odpadów metali polega na ich przetapianiu i odlewaniu w formach do postaci gotowych detali. Pojawiła się wątpliwość co do kwalifikacji w/w instalacji, w ramach której prowadzony jest odzysk odpadów.

Czy w/w instalacja winna być kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 47 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś. ze względu na to, że wydajność tej instalacji pozwala na przetapianie powyżej 10 ton odpadów metali na godzinę?

Czy też instalacja ta nie może być kwalifikowana zgodnie z w/w punktem z uwagi na fakt, że w/w instalacja nie jest instalacją przeznaczoną stricte do odzysku odpadów, a głównym celem jej funkcjonowania jest produkcja wyrobów metalowych odlewanych w formach?

Czy w związku z powyższym instalacja ta powinna być kwalifikowana raczej jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jakie zostały wymienione w § 3 ust. 1 pkt 82 r.p.z.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX