Jak zaksięgować zaliczkę wpłaconą dla komornika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gientka Mikołaj
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak dokonać księgowania kwot wyegzekwowanych od dłużnika przez komornika?

Wpłata od komornika dotyczy spłaty należności głównej z odsetkami oraz zwrotu uiszczonej wcześniej zaliczki.

Czy całą kwotę należy zaksięgować na konto komornika (pozostałe rozrachunki) po stronie Wn i dokonać przeksięgowania po stronie Ma na poszczególne tytuły, tzn. kwotę zaliczki na pozostałe przychody operacyjne, należność główną i odsetki na konto dłużnika?

Oczywiście równocześnie rozwiązanie odpisów aktualizujących.

Czy też na konto komornika zaksięgować tylko zwrot zaliczki do przeksięgowania na pozostałe przychody operacyjne a wartość dotyczącą spłaty należności głównej bezpośrednio na konto dłużnika z rozwiązaniem odpisów?

Jak zaksięgować zaliczkę wpłaconą dla komornika?

Zapłatę księgujemy na konto komornika (Wn)w korespondencji z bankiem (Ma). Jest ona kosztem w momencie poniesienia, więc następnie dokonujemy księgowania na koncie komornika (Ma) w korespondencji z pozostałym kosztem operacyjnym (Wn).

Czy taka zaliczka może pozostać na koncie komornika, aż do momentu jej rozliczenia bądź zwrotu?

W takiej sytuacji byłaby rozksięgowana dopiero w przyszłych latach po całkowitej spłacie długu bądź umorzeniu postępowania. Moje pytanie dotyczy przede wszystkim obrotów na koncie komornika.

Czy każda kwota wpływająca od komornika dotycząca spłaty od dłuznika powinna mieć odzwierciedlenie w obrotach, czy tylko kwoty wpłaconych lub zwróconych zaliczek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX