Jak zaksięgować przekształcenie wieczystego użytkowania w grunt własny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 22 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy Spółdzielnią Mieszkaniową, budujemy budynek mieszkalny z jednym lokalem użytkowym, 30.10.2018 r. uprawomocniła się decyzja pozwolenia na użytkowanie tego budynku. Zgodnie z ustawą z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych musimy rozliczyć koszty budowy do 3 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania. Planujemy rozliczyć koszty budowy budynku do końca stycznia 2019 r. Ewidencja kosztów inwestycji prowadzona jest na koncie "środki trwałe w budowie". Budynek budowany jest na gruncie z prawem wieczystego użytkowania, który na podstawie ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów z dniem 1.01.2019 r. przekształcił się w grunt własny. W dniu 2.01.2019 r. wystąpiliśmy z wnioskiem do urzędu miasta o zaświadczenie o przekształceniu.

1. Jak zaksięgować przekształcenie wieczystego użytkowania w grunt własny przyjmując, że wartość początkowa wieczystego użytkowania wynosi 25.000 zł, umorzenie wynosi 5.000 zł a otrzymane nieodpłatnie wieczyste użytkowanie w 1988 r. jest ujęte funduszowo (fundusz zasobowy) i umorzenie księgowane jest w ciężar funduszu zasobowego?

2. Jaką wartość i jak rozliczyć koszt gruntu własnego w rozliczeniu kosztów całej inwestycji?

3. Zakładając, że w styczniu otrzymamy zaświadczenie o przekształceniu a nabywcy mieszkań wyodrębnią się w 2019 r. to jak zaksięgować i rozliczyć opłatę przekształceniową, oraz kto winien zapłacić w/w opłatę za 2019 r. i komu będzie przysługiwała bonifikata?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX